Author Topic: Nowy projekt  (Read 13229 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kyo

• no title at all
  • *
  • Tier 7
  • **
  • Current Mood: evil evil
Re: Nowy projekt
« Reply #30 on: March 08, 2013, 03:57:18 PM »
W tłumaczeniu Techlandu tekst nie wszędzie jest przetłumaczony z angielskiego, a po drugie, rzeczywiście wygląda na taki lekko nie pasujący do klimatu w porównaniu do wersji angielskiej.
Nawet nie to miałem na myśli, mówiąc o jakości ich polonizacji. Trafienie z tłumaczeniem w klimat, charakter postaci, ich emocje, i to wszystko z zachowaniem sensu oraz żartów (często nieprzetłumaczalnych gier słownych, których nawiasem mówiąc Techland w wielu przypadkach nawet nie starał się oddać) akurat nie jest łatwe, więc tutaj można się pomylić. Bardziej dziwią mnie ich zwyczajne błędy językowe. Oglądałem tylko kawałek gameplayu, ale wypowiedziane przez Neila słowa "Skoro już tu jestem, to mógłbym wziąć ten lizak" po prostu mnie załamały. Nawet dzieci, ciągnąc mamę w sklepie za rękaw, mówią "kup mi lizaka", choć nie potrafiłyby wypowiedzieć słowa "deklinacja". Przypuszczam, że ten błąd wziął się bardziej z niedbalstwa niż niewiedzy, ale to żadne usprawiedliwienie. Zwłaszcza, że oni biorą za to pieniądze. A takich kwiatków jest więcej.

Przyznam, że takie tłumaczenie za plecami społeczności forum i ignorowanie czyjejś pracy świadczy tylko o firmie. Gdybym zajrzał na forum wcześniej to z czystej przyzwoitości bym poczekał na twoje tłumaczenie, skoro ma być oficjalne.
Właściwie najpewniej zaczęli tłumaczenie przede mną - zdaje się, że ukazało się 20 lutego. A na forum pewnie zajrzeli, choćby po to, by znaleźć narzędzia niezbędne do tłumaczenia. Dlaczego nic nie pisali, trudno stwierdzić. Zgaduję, że chcieli stworzyć polską wersję po cichu i tylko dla siebie - wtedy więcej osób kupi grę od nich. Niestety nie postarali się z reklamą, więc plan mógł nie podziałać tak do końca. ;]
Tak czy siak, wyraźnie nawet twórca To the Moon nie wiedział o tej polonizacji, inaczej zapewne poinformowałby mnie o tym.

Trzymam kciuki, aby ukazała się wersja polskiego tłumaczenia do uPlay (choć są to prawie te same pliki, więc może taka łatka nie zaszkodzi)
Tak, nie mogę tego sprawdzić, ale wersje uPlay, gog i Techland powinny wyglądać podobnie.

bodi

• Tier 2
  • *
  • Current Mood: happy happy
« Reply #31 on: March 10, 2013, 05:15:52 AM »
W takim razie mając wersje z Indie Royale (oprócz klucza Steam, jest wersja DRM-free) będę miał możliwość ściągnięcia tłumaczenia?

Kyo

• no title at all
  • *
  • Tier 7
  • **
« Reply #32 on: March 10, 2013, 06:10:24 AM »
Jeśli otrzymam zgodę na wrzucenie plików polonizacji na forum, to raczej tak. A gdyby nawet nie działało, to myślę, że wymyślimy jakiś sposób dla każdej wersji. Nie sądzę jednak, by różniły się specjalnie od siebie.

bodi

• Tier 2
  • *
  • Current Mood: happy happy
« Reply #33 on: March 14, 2013, 04:55:19 AM »
Takie info dla osób, które mają wersję DRM-free. Aby uzyskać polskie tłumaczenie, wystarczy ściągnąć polską wersję próbną a następnie podmienić plik 'To the Moon.rgssad'.

Kyo

• no title at all
  • *
  • Tier 7
  • **
« Reply #34 on: March 14, 2013, 06:49:07 AM »
A zaraz wrzucę sam plik, aby zaoszczędzić Wam zachodu.

I gotowe. Zapraszam po informacje oraz spolszczenie do tematu:
http://freebirdgames.com/forum/index.php?topic=4836.0

Angrenbor

• Tier 2
  • *
« Reply #35 on: March 14, 2013, 02:56:08 PM »
Dziękuję bardzo Kyo za spolszczenie!
Osobiście grę ukończyłem parę tygodni temu i bardzo mi się spodobała. Chciałem pokazać ją paru osobom, jednak brak polskiej wersji był tu dużą przeszkodą. Niezmiernie cieszy mnie więc fakt, że wydanie steamowe doczeka się rodzimej wersji językowej. Przy okazji rozwiałeś też moje wątpliwości, gdyż dosłownie wczoraj widziałem w TESCO pudełkowe To The Moon wydane przez Techland po polsku i zacząłem szczerze się zastanawiać, czy jej nie kupić na prezent, ale skoro jest kiepskie (znalazłem jakiś gameplay i rzeczywiście nie powala) to nie ma o czym gadać :)

Chciałem jednak zapytać - bo niestety nikt Ci nie odpowiedział w tej sprawie - jaką decyzję podjąłeś odnośnie TARDIS? Mam szczerą nadzieję, że ten dialog jednak pozostał?

Kyo

• no title at all
  • *
  • Tier 7
  • **
« Reply #36 on: March 14, 2013, 03:20:57 PM »
Osobiście grę ukończyłem parę tygodni temu i bardzo mi się spodobała. Chciałem pokazać ją paru osobom, jednak brak polskiej wersji był tu dużą przeszkodą.
To jest dokładnie powód, dla którego zabrałem się za tłumaczenie. Sam chciałem paru osobom przedstawić dzieło Freebird Games. Zdałem sobie też sprawę, że takich ludzi musi być więcej.

Chciałem jednak zapytać - bo niestety nikt Ci nie odpowiedział w tej sprawie - jaką decyzję podjąłeś odnośnie TARDIS? Mam szczerą nadzieję, że ten dialog jednak pozostał?
Pozostał niezmieniony. Postanowiłem, że nawet jeśli niewielu Polaków oglądało Dr. Who... to tym bardziej ucieszy ich ten drobny smaczek. A ci, którzy nie oglądali, sprawdzą sobie w google'u, tak jak ja. ;]

Angrenbor

• Tier 2
  • *
« Reply #37 on: March 14, 2013, 03:42:49 PM »
Pozostał niezmieniony. Postanowiłem, że nawet jeśli niewielu Polaków oglądało Dr. Who... to tym bardziej ucieszy ich ten drobny smaczek. A ci, którzy nie oglądali, sprawdzą sobie w google'u, tak jak ja. ;]
Tym bardziej raduje się me serce :)
Jeszcze raz stokrotne dzięki za Twą pracę!

Pozdrawiam!